Staff List by Department

Arts

Teacher in charge – Catherine Trainor

Peter Hotinski, Vanessa Allen, Cristiana Ambrogio (Music)

Business and IT

Teacher in charge – Gay Homer

Alison  Simmonds, Jessica Siva, Wayne Capes, Tim Pederick

Design and Technology

Head of Department – Richard Browton

Kerry Burvill, Mark Hardeman, Geoff Prew, Derrek Lau

English

Head of Department – Chris Vyse

Mark Queern, Chris Leon, Darienne Metcalfe, Damien Snow, Allison Taylor, Nicole Volaric, Tim Walker, Rosanna Scaramella, Aimee Chapman, Felicia O’Keefe, Louise Hartley Marques

Home Economics

Teacher in charge  – Chris Webb

Sherren Melvin, Vidhu Karolia, Liesl De Vries

Library

Head of Department – Jenny Currie

Iveta Glover, Kylie Coten, Jenny Currie, Pauline Allen, Lynda Ellis, Penny Porter, Sorelle Miller

Mathematics

Head of Department – Ros Proctor

Kevin Kalani, Kelly Miller, David Leng, Natalie Narducci, Stephanie O’Sullivan, Andrew Beasley, Sacha Pryer, Jack Saffen, Travis Power

Physical Education

Head of Department – Ian Bycroft

Tony Campbell, Ann Gourley, Graham Regan, Melissa Bowden, Nicola Williams, Shelly Roberts, Rebecca Mercer

Science

Head of Department – Craig Foster

Tony Amoroso, Sandra Lavery, Fiona Marr, Kim Annear, Sugandi Lakshminarayanan, Christine Matsen, Jeanetter Dixon, Roslyn Town, Lekha Pillai, Ridmi Ambegoda, Thushari Weevasekara

HASS (Humanities and Social Sciences)

Head of Department – Desmond Sawyer

Eric Bani, Martin Barnett, Di Harris, Hayatti Miller, Giovanna Vuori, Amber Lucas, Kyle Griffiths

IEC 

Program Coordinator – Ania Duszenko

Anne Velasquez, Julie Houghton, Hui Wang, Derek Avia, Felicia O’Keeffe, Barry Radestock, Sarjit Hayer, Huda Ahmed, Kaw Kaw Ag, Riad Mohammed, Tegan Cole, Jehangir Mehta

LEAF (Environmentaal & Academic Flexible Learning)

Coordinator – John Warren

VET  (Vocation Education & Training)

Coordinator – Sue Burgess

Psychologist

Mary Fraser & Alicja Rynkowska

Chaplain

Loreto Bennetts

Learning Support Coordinator

Joyce Michael

Aboriginal & Islander Education Officer

Wayne McNamara

IT Department

Network Administrator – Jon Stanley

Network Support Officer – John Treen & Ravi Bheemul

IT Technician – Kelvin Yap